Přejdi na obsah Přejdi na navigaci

Jak vybrat florbalovou hůl

Délka florbalky by měla dosahovat po pupík. Správná délka je důležitá ke kontrole míčku i k přesné střele. Ovšem je samozřejmě na vás, jakou hokejku zvolíte.

Proč je délka florbalové hole tak důležitá?

Příliš dlouhá hokejka:

  • pomalá práce s míčkem
  • špatná střelba
  • míček daleko od těla

Příliš krátká hokejka:

  • malý dosah
  • nebezpečí zranění zad

Pro výběr správného zahnutí hole máme jednoduchou pomůcku: pokud držíte hokejku klasickým způsobem levá ruka dole, zvolte zahnutí levé. Pokud držíte hokejku tak že, máte pravou ruku dole, zvolte zahnutí hole pravé.

Při výběru hole je důležité věnovat pozornost její velikosti a materiálu. Níže uvádíme přehled nejčastěji používaných materiálů a jejich vlastností.

Kompozit

Kompozit se využívá u levnějších modelů florbalových holí, které jsou charakteristické nižší odolností a pevností. Tyto florbalové hole jsou vhodné především pro začátečníky nebo florbalovou mládež.

Sklolaminát

Sklolaminátová vlákna jsou velmi pevná a lehká, ale také malinko křehčí. Materiál je velmi levný a proto se používá u nejzákladnějších a nižších modelů.

Karbon

Z karbonového materiálu je vyrobena převážná část florbalových holí. Karbonové hole se vyznačují zvláště nízkou hmotností a velkou pevností. Navíc karbon je materiál s velmi dobrým průběhem únavové křivky (tj. pomalu stárne v důsledku namáhání). Dalším parametrem, který svědčí o vysokých kvalitách karbonu, je tzv. vnitřní tlumení. Karbon velmi dobře absorbuje nárazy a údery, což se v praxi projevuje tak, že do rukou hráče se vrací jen velmi nízká část vložené energie.

Grafit

Grafit bývá používán spíše málo, florbalové hole z tohoto materiálu jsou velmi lehké, pružné a zároveň pevné. Grafit má podobné vlastnosti jako karbon.